HMS Asphodel

 Crew Memorial

ALLISON CLAUDE ROBERT JAMES SIGNAL MAN C/SS 121897
ALSOP THOMAS RICHARD A/L/STOKER C/KX 109438
ASHMORE LESLIE HERBERT O/TELEGRPHIST C/JX 344926
ATKINSON CHARLES EDWARD A.B. C/JX 192968
BARBER SIDNEY WILLIAM STOKER 1c C/KX 151400
BARRINGER GEORGE RONALD O/SIGNALMAN C/SSX 28320
BATTEN DOUGLAS FRANCIS CODER C/JX 223772
BELL JOHN RUSSELL STEWART S/LT RNVR
BIRCH CHARLES DUNCAN PO C/JX 132201
BLACK ANDREW   A.B. C/JX 194447
BLACKWELL PERCY LEONARD E.R.A. 4c D/MX 65349
BORTHWICK ALEXANDER HEAFORD A.B. C/JX 204240
BOYD JOSEPH JOHN STOKER 1c C/KX 134672
BRADLEY DAVID   STOKER 1c D/SKX 309
BROOKES LESLIE THOMAS A.B. C/JX 178098
BRUORTON HENRY FRANCIS WYNN S/LT RNZNR
CANNINGS ARTHUR HERBERT L/SEAMAN P/SSX 22958
CASTLE FRANK VALENTINE A.B. C/SSX 26883
CHANIN RONALD SIDNEY A.B. C/JX 190288
CHAPMAN GEOFFREY ROBERT A.B. C/JX 352615
CLEBURNE MICHAEL RICHARD ROYSTON TERRANCE LT RNVR
COE KENNETH BENJAMIN A.B. C/JX 157990
COWAN JAMES DUNCAN S.B.A. C/MX 83688
CRUMMEY EDWIN WILSOM A.B. C/JX 246667
DALY BRIAN LESLIE O.D. D/JX 649155
DAVIE FREDERICK GEORGE L/STOKER C/KX 89958
DENNESS BASIL WILLIAM KENNETT MUSICIAN RMB/X 702
DICKSON MALCOLM MCINTYRE STOKER 2c C/KX 601055
DONOVAN FREDERICK JAMES TELEGRAPHIST C/SSX 29503
DOWNES JOSEPH ALBERT STOKER 2c C/KX 614309
EDWARDS DOUGLAS HUMPFREY BOY TELEGRAPHIST C/JX 614062
ELDER ARTHUR HENRY STOKER 2c C/KX 601060
ELLIOTT HENRY GEORGE A/CHIEF MECHANICIAN C/KX 76512
FEATHERSTONE PATRICK FRANCIS STOKER P.O. C/KX 81681
FLYNN EDWARD   A.B. P/JX 228225
FOGGIN JOHN   CODER C/JX 228940
FRANKLAND ALFRED   L/STEWARD C/LX 23879
GREEN WILLIAM   L/SEAMAN C/TD/X 2042
HALLIDAY MICHAEL ALBERT LT CO RNZNR
HAWKEY NORMAN WILLIAM SIGNALMAN C/JX 232016
HEAD LEONARD EDWIN JAMES L/STOKER C/KX 109455
HEGGIE HUGH WAUGH A/E.R.A. 4c C/MX 76517
HIBBERD CHARLES WILLIAM GEORGE A.B. C/JX 195139
HOLGATE DEREK   A/P.O. RADIO MECH P/MX 117231
HOLMES ARTHUR   L/SEAMAN C/JX 259666
HOWARD KENNETH JAMES STOKER 1c C/KX 134585
HUDSON FRANK HOLMES O.D. C/JX 554101
HUNTER ALAN   STOKER 1c C/KX 117868
IVESON JAMES   O.D. D/JX 420974
JOSEPH GEORGE   L/SEAMAN C/JX 291232
KENT HAROLD WILLIAM A.B. C/JX 157830
KENWARD BERTIE   L/SEAMAN C/J 48090
KING WALTER THOMAS TELEGRAPHIST C/JX 270406
LEARY WILLIAM   L/COOK (TY) C/MX 65160
LEPPARD FRANK GORDON O/TELEGRAPHIST P/JX 492385
LILLEY JACK   A.B. C/JX 301894
MACLEOD GEORGE   A.B. C/JX 172170
MALONE JAMES   STEWARD C/LX 27020
MALONE MICHAEL   A.B. C/JX 316448
MASHFORD WILLIAM ROBERT O/TELEGRAPHIST C/JX 454709
MOLE ARNOLD JAMES A.B. C/JX 374286
MURPHY JAMES JOSEPH A.B. C/JX 246622
MURRAY THOMAS FRANCIS L/SEAMAN C/JX 295294
NICHOLSON SIDNEY HORACE A.B. C/JX 155725
OLLERTON JOHN   ORDNANCE MECHANIC 5c D/MX 90823
OWENS FRANCIS WILLIAM COOK (O) C/MX 80289
PAYNE ARTHUR WILLIAM A.B. C/JX 259110
PERRY JAMES   A.B. C/JX 301943
PERRY SIDNEY   A.B. C/JX 165484
POLLOCK FRANCIS WILLIAM A.B. C/SSX 17456
POOLE FRANCIS KEVIN SIGNALMAN C/JX 359073
PORTER WILLIAM THOMAS A.B. C/JX 374067
POWELL RONALD ARTHUR L/SUPPLY ASST C/MX 57954
POWLS CYRIL   A.B. C/JX 213585
QUINLAN DANIEL   L/TELEGRAPHIST C/JX 143256
QUINN JOHN PATRICK A/L/SEAMAN D/JX 159745
RAW KENNETH   L/CODER C/JX 220494
READER LEONARD ERNEST A.B. C/JX 194767
RICHES PETER WILLIAM STEWARD C/LX 30908
SHALLIS VICTOR ALBERT LESLIE L/SIGNALMAN C/LD/X 4505
SHORT JOHN   O.D. D/JX 614059
SLACK THOMAS   STOKER 1c C/KX 140728
SMITH FRANK LEONARD A.B. C/JX 251044
STAPLETON KITCHENER   A/L/STOKER C/KX 104145
STRAYTON GERALD HASTINGS A.B. C/JX 374230
TONKIN LOUIS JOHN A.B. C/JX 319197
TUNNICLIFFE RONALD   A.B. C/JX 417185
WALTER JACK VERNON PO C/X 7596 C
WHETSTONE WILLIAM   STOKER P.O. C/K 61087
WHITEHEAD ARTHUR   A.B. C/JX 317300
WILLETT ANTHONY PETER S/LT RNVR
WOOD GEORGE HENRY A.B. C/JX 214700
YOUNG JAMES   STOKER P.O. C/KX 86869

We Will Remember Them

 Many thanks to Ian McLeod and his father John for sending me this list.

 RETURN TO TOP

Astern